. .

Normy prawne oznakowań znakami bezpieczeństwa

normy prawne oznakowańWykorzystywanie i zamieszczanie znaków bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej i wszystkich instytucjach państwowych określane jest normami prawnymi.

Podstawą prawną decydującą w kwestiach znaków ochrony przeciwpożarowej jest „PN-N-01256-4:1997 Znaki bezpieczeństwa – Techniczne środki przeciwpożarowe” natomiast mówiąca o wykorzystywaniu znaków ewakuacyjnych to „PN-N-01256-02:1992 Znaki bezpieczeństwa – Ewakuacja”.

W normach tych zawarte są wszelkie dane dotyczące nakazów i zakazów ich używania jak również wytyczne mówiące o ich wyglądzie.

Ważnym punktem jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20. 06. 2007 roku, według którego zakazuje się stosowania znaków bezpieczeństwa innych aniżeli tych, jakie posiadają świadectwo dopuszczenia do stosowania. W praktyce oznacza to tyle, że zarządca nie może umieścić w budynku czy innym obiekcie żadnego znaku, który nie został stworzony zgodnie z polskim prawem i nie jest oficjalnie dopuszczony do stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>