. .

Obowiązek oznakowania pomieszczeń

Prawidłowe oznakowanie pomieszczeń wymagane jest przez prawoWe wszystkim budynkach użyteczności publicznej oraz w obiektach państwowych narzucony został obowiązek oznakowania znakami bezpieczeństwa pomieszczeń, w których występuje zagrożenie pożarowe bądź inne oraz wszędzie tam, gdzie owego zagrożenia zlikwidować nie można.

Za prawidłowe oznakowanie budynków i obiektów odpowiada jego właściciel bądź zarządca jeśli tak stanowi umowa. W przypadku miejsca pracy w tym zakresie odpowiada pracodawca.

Oznakowanie pomieszczeń może mieć charakter stały, czyli znaki bezpieczeństwa zamieszcza się w punktach, w których trwale występuje ryzyko zagrożenia a w przypadku znaków ewakuacyjnych na poziomie górnym oraz dolnym wytyczonej na stałe drogi wyjścia w sytuacji niebezpieczeństwa.

Oznakowanie może również występować tymczasowo, na przykład podczas przebudowy obiektu, czy w czasie kiedy zagrożenie dla zdrowia bądź życia ludzi pojawiło się nagle.

Warto pamiętać, że w przypadku miejsca pracy obowiązkiem pracodawcy jest wyjaśnienie znaczenia wszelkich zamieszczonych znaków bezpieczeństwa na terenie obiektu bądź budynku. Pracodawca ma także obowiązek przestrzec pracowników o konsekwencjach, jakie mogą powstać w przypadku nieprzestrzegania i nie stosowania się do zamieszczonych znaków bezpieczeństwa w określonych punktach obiektu czy budynku.

Przez prawo wymagane jest również oznakowanie dróg ewakuacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>