. .

Rodzaje znaków ewakuacyjnych

kierunek wyjścia ewakuacyjnego dla osób niepełnosprawnychRodzaje znaków ewakuacyjnych podzielone są wg grup.

Znaki ewakuacyjne dzielą się na trzy grupy:

  • Podstawowe znaki ewakuacyjne,
  • Znaki ewakuacyjne dla osób niepełnosprawnych
  • Znaki ewakuacyjne uzupełniające.

Oprócz tego podziału mogą różnić się wyglądem. O ile zawsze znak posiada zielone tło a sam symbol naznaczony jest farbą w kolorze białym to znak może różnić się formą i wymiarami – stosowane są kwadratowe i te prostokątne.

Do podstawowych znaków ewakuacyjnych zalicza się te, które są powszechnie stosowane, na przykład: „wyjście ewakuacyjne”, „kierunek wyjścia prawo”, „kierunek wyjścia w lewo schodami w dół”, „kierunek ewakuacyjny”, „drzwi ewakuacyjne”, „ciągnąć aby otworzyć” czy „przesunąć aby otworzyć”.

Znaki ewakuacyjne dla osób niepełnosprawnych umieszczane są tam, gdzie wydostanie się dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest możliwe. To znaków tych należy: „kierunek wyjścia na niższy poziom w prawo”, „kierunek wyjścia w lewo”, „drzwi ewakuacyjne”.

Znaki ewakuacyjne uzupełniające mają za zadanie doinformowanie osób przebywających na danym obiekcie i charakteryzują się przede wszystkim formą napisu o dużej, czytelnej czcionce. Należą do nich: „drzwi”, „wyjście”, „exit”, „wyjście awaryjne” czy „pchać aby otworzyć”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>