. .

Znaki ewakuacyjne

Znaki ewakuacyjnedrzwi ewakuacyjne charakteryzują się zielonym tłem i białym oznakowaniem. Do ich wytworzenia stosuje się białą farbę fluorescencyjną, która pozwala widzieć znak nie tylko w warunkach dobrej widoczności światła dziennego, ale także w świetle sztucznym czy pomieszczeniach, które światła zostały pozbawione.

Znaki ewakuacyjne mogą mieć kształt kwadratu bądź prostokąta, jednak funkcjonują także te o zaokrąglonych narożach.

Wymiary znaków w przypadku kwadratu to takie, gdzie jeden z boków ma 10, 12.5, 15, 20 lub 35 centymetrów.

W przypadku prostokąta krótszy bok może mieć 10, 12.5, 15, 20 lub 35 centymetrów a bok dłuży może być jego podwojeniem bądź potrojeniem. Dopuszcza się odchylenia od tych norm jednak nie większe aniżeli 3 milimetry.

Przykładem znaków ewakuacyjnych może być: „wyjście ewakuacyjne”, „drzwi ewakuacyjne” czy „stłuc, aby uzyskać dostęp”.

 

One Response to Znaki ewakuacyjne

  1. Andrzej says:

    Tak się tylko zastanawiam czy te wszystkie znaki ewakuacyjne i inne pierdoły to wymóg unii czy to normalne? Jakość za młodego nie widziałem tego typu znaków i piktogramów w różnych miejscach. A już troszkę na tym świecie chodzę… Ciekawe czy ktoś robił jakieś badania i reakcję tłumu w rzeczywiście trudnych sytuacjach – czy ludzie wogóle zwracają uwagę na te znaki ewakuacyjne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>